Peki neden aloe vera diğer  bitkilerden daha değerli?

Aloe Vera, olağan üstü iyileştirme özelliklerine sahip mucizevi bir bitkidir. Yüzyıllardır kullanılan bu bitkiye özelliklerinden dolayı Mısırlılar ölümsüzlük otu adını vermişler.Aloe Vera'nın 200'den fazla biyolojik olarak aktif ve doğal bileşeni vardır. Bunlar dışında da pek çok yerde kullanılır ve yiyecek olarak da tüketilebilir.

Aloe Vera'nın içinde birbirinden yararlı madde bulunur.

Vitamin ve Mineraller
Aloe Vera, A, C, E, B1, B2, B3, B6, folik asit ve kolin vitaminlerini içerir.
Ayrıca, Aloe Vera özünde B12 vitamini vardır ki bu, diyetleri dolayısıyla B12 kaynakları sınırlı olan özellikle vejeteryan ve veganlar için önemlidir.
Minerallere gelince, Aloe Vera kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, manganez, potasyum, sodyum ve bakır içerir. Bu vitamin ve mineraller birleştiğinde metabolizmanın sağlıklı çalışmasını sağlar.

Aminoasitler

Aloe Vera'daki salisilik asit, iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olur. Üstelik, Aloe Vera, insan vücudu için gerekli olan 20'den fazla önemli aminoasitler yönünden oldukça zengindir.

Enzimler

Aloe Vera, amilaz ve lipaz gibi önemli enzimleri içerir. Bu enzimler, yağ ve şeker moleküllerini parçalayarak sindirime yardımcı olurlar.

Aloe Vera'nın çok fazla faydası vardır. Bunların bazıları ise;

Şişkinlik, ülser, IBS ve kolit gibi sindirim sistemi hastalıklarını önler ve mideyi rahatlatır.

Beyaz kan hücrelerinin üretimini hızlandırır.

Sivilceleri ve egzamayı tedavi edici özelliği vardır.

Deriyi nemlendirir.

Döküntüleri ve diğer cilt hastalıkları riskini azaltır.

Yanıkları iyileştirir.

Kırışıklıkları giderir.

Yaraları iyileştirir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

İdrar yolunu temizler.

Mide yanması ve hazımsızlığı azaltır.

Kandaki oksijen seviyesini yükseltir.

Artrit iltihabı riskini azaltır.

Kanı sulandırır, akışkanlığını hızlandırır ve bu sayede kalp damar hastalıkları riskini azaltır.

Kalp damar performansını ve fiziksel dayanıklılığı artırır.

Diş etlerini sağlıklı tutar.

Tüm bunlardan yararlanmak için Aloe Vera'yı topikal olarak olarak kullanabilir içmek isterseniz, meyve suyu karışımlarına ve smoothie'lere ekleyebilirsiniz. Kısacası evde kendiniz hazırlayarak da Aloe Vera'nın mucizelerinden faydalanabilirsiniz.

Evde Hazırlayabileceğiniz Aloe Vera jeli Tarifi;

Gerekli Malzemeler:

Temiz bir kesme tahtası
Keskin bir fileto bıçağı
Bir Aloe bitkisi
Temiz bir tabak
Temiz pamuklu bir havlu
Steril (temiz) bir cam kavanoz
Taze limon suyu
Bir mutfak robotu (isteğe bağlı)
Aloe Vera Jeli Hazırlanışı:
Hijyen bir ortamda  ellerinizi yıkayarak ve çalışma yüzeyini temizleyerek işe başlayın.
Olgun, kalın, etli ve koyu yeşil renkte yaprakları seçin. Yapraklar en az 10-15cm uzunluğunda olmalıdır. Bitkinin tabanında bulunan en eski, en dıştaki ve kalın yapraklar idealdir çünkü besin açısından zengin bir jel tabakası içerir.
Yaprakları keskin bir bıçak ile, tabana yakın kısmından ancak bitkiye zarar vermeden kesin. Yaprakları ve bıçağı yıkayıp, kurulayın. Sonra kesilmiş yaprakları en az 15 dakika (45 derecelik bir açıyla) bir kap içine yerleştirip koyu sarı, acı Aloe suyunun akmasını bekleyin. Bu işlem, lateksin yapraktan akmasını sağlar. Lateks bağırsakları tahriş edebilen çok güçlü bir müshil maddedir, laksatif etkisiyle potasyum seviyesinin düşmesine neden olabilir.
Daha sonra her iki yanda dikenli kenarları incecik kesin ve üst yaprağı çok ince ve dikkatli bir şekilde keserek çıkarın. Bir kaşık yardımıyla, yaprağın ortasındaki jeli çıkarın ve temiz bir kavanoza ekleyin. Üzerine biraz limon sıkıp kavanozu sallayın ya da bir mutfak robotuna koyup karıştırın.Aloe Vera jelinizi buzdolabında kapalı bir kavanozda tutun
Bu jeli bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Kullanım: Topikal olarak kullanmak istiyorsanız, kaşıkla jeli alın, günde birkaç kez yaranın üzerine sürün ve tamamen iyileşene kadar uygulayın. Tıbbi kullanımı için günde 3 kez jel 30 ml kullanın.

Mısırlılar ona ölümsüzlük bitkisi diyor...
loading...

Facebook Yorumları