Hemen hemen her saç tipi yıkandıktan sonra kabarır. Ama kuru saç tipine sahip kişilerin saçları özellikle de saçlarına uygun şampuanla yıkanmadığında aşırı kabarabilir. Bu da şekil verme ve verilen şekli koruma zorluklarına yol açabilir.

Saçları yumuşatıcı ve kıvırcıklık giderici serumlar ve kremler kullanarak saçlarınızın kabarıklığını gidermeye çalışabilirsiniz ama bu ürünlere para ödemeden önce saçlarınızın kabarmasını önlemek için tüm doğal yolları denediğinizden emin olmak isteyebilirsiniz;

1-Haftada 1 kez sıcak yağ tedavisi uygulayın;

Saçlarınızı güçlendirmek ve gereken nemlenmeyi sağlamak için haftada bir sıcak yağ terapisini saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Özellikle kuru saçlara sahip olanlara şiddetle önerdiğimiz sıcak yağ tedavisini tüm saç tipleri uygulayabilir. Değişik doğal yağlar kullanabilirsiniz ama konu saç olunca biz en faydalı olanın jojoba yağı olduğunu düşünüyoruz. Haftada bir sıcak jojoba yağı uygulaması yaparak saçlarınızın ne kadar güzel değiştiğine inanamayacaksınız.

2-Mümkün olduğu kadar saçlarınızı uyumadan önce yıkamaya çalışın;

Gece uyumadan önce saçlarınızı yıkarsanız kurutup kabartmaya gerek olmadan geniş dişli bir tarakla tarayabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı aşırı sıkı olmayacak bir şekilde örebilir ve bu şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz. Sabah kalkıp örgüleri açtığınızda saçlarınızın kabarmadığını göreceksiniz.

3-Saçlarınızı kurulamak için acele edin;

Saçlarınızı ne kadar hızlı kurutursanız saç telleriniz o kadar kolay yumuşayacaktır. Saç kurutma makinesi ile tüm saçlarınızın kuruduğuna emin olana kadar vakit geçirmeden kurutun. Yanlız makineyi sıcak konumuna almayın, soğuk veya ılık konumunda kullanın. Aşırı sıcak saçlarınıza zarar verecektir.

4-Saçlarınızı havlu ile kurulamayın;

Neredeyse hepimiz ilkokulda veya ortaokulda tarak ile statik elektrik deneyi yapmışızdır. Hatırlatmak gerekirse saçlarımıza tarağı iyice sürttükten sonra küçük kağıt parçalarını çekmeye başladığı deneyden bahsediyorum. İşte tarak saçlarımıza sürtünerek nasıl statik elektrik kazanıyorsa, havlu da kumaş yapısından dolayı sürtündüğünde saçlarınızı elektriklendirecek ve olduğundan daha kabarık görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca yıkandıkça sertleşen havlularla saçlarınıza bastıra bastıra kurulamak da saçlarınızın yıpranmasını ve hasar almasını sağlayacaktır. Peki havlu ile kurulamazsak nasıl kurutacağız? Eski bir tişört yardımı ile ovalamadan sıkarak kurularsanız saçlarınızın çok daha az kabaracağını göreceksiniz. Yine mikrofiber havluları da çok elektriklenmediği için kullanabilirsiniz.

5-Saçlarınızı durulamak için soğuk suyu tercih edin;

Soğuk su ile yıkamak saç tellerinizin kabarmasını önleyeceği için, saçlarınızı şampuanladıktan sonra dayanabildiğiniz kadar soğuk su ile saçlarınızı durulayarak kuruladığınızda kabarmasını önleyebilirsiniz.

6-Kuru saçlar için olan şampuanlar tercihiniz olmalı;

Kuru saç tipleri için olan şampuanlar saçınızı temizlerken aynı zamanda nemlendirmeye ve beslemeye odaklanır. Saçlarınızı bu şampuanlarla yıkadığında daha az kabardığına şahit olacaksınız. Çünkü bu şampuanların saçları yumuşatıp düzleştirmek için etkili malzemeler içerdiğini söyleyebiliriz. Özellikle silikon içerikli şampuanlar nemi saç hücrelerinde hapsettiği için saçlarınızın kabarmasını önleyecektir. Kabaran saçlara sahipseniz saçlara volüm kazandırdığını söyleyen şampuanlardan da uzak durmalısınız. Ayrıca saçlarınızı yıkadıktan sonra saç nemlendirici ürünlerden faydalanabilirsiniz.

7-Derinlemesine bakım maskelerinden yararlanın;

Genellikle güzellik salonlarında rastlayacağınız derinlemesine bakım maskeleri de saçlarınızın daha canlanıp nemlenmesini ve beslenmesini sağlayabileceği için yıkadıktan sonra kabarmayan ve kolay şekil alan saçlara sahip olabilirsiniz. Bu derinleme maskeleri illa güzellik salonlarında aramanıza gerek yok evde yapabileceğiniz ve oldukça etkili derinlemesine saç maskeleri de mevcut. İlk tercihi doğal yöntem olanlar bunlardan faydalanabilir.


8-Saçlarınızı çok fazla yıkamaktan kaçının;

Saçlarınızı nemlendirmek için cildiniz koruyucu yağlar üretir. Saçlarınızı şampuanladığınızda bu yağlarında saçlarınızdan uzaklaştırılmasını sağladığınız için daha kuru saçlara sahip olursunuz. Eğer saçlarınızı çok sık, aşırı denebilecek fazlalıkta şampuanlıyorsanız saçlarınızın bu yağ ile korunmasına fırsat vermeden saçlarınızı kurutuyorsunuz demektir.

Hemen hemen her kadın için büyük sorun olan saç kabarmalarını önlemek için 8 harika bilgi.
loading...

Facebook Yorumları